Przeprowadzane w 2010 roku i opublikowane w 2011 roku [1] badania ankietowe wśród lekarzy wykazały, że tylko 12% lekarzy ocenia dobrze swoją wiedzę na temat postępowania w przypadku kontaktu z dzieckiem krzywdzonym, 78% widziało potrzebę poszerzania wiedzy w tym temacie, a 62% uważało, że w swojej pracy nie styka się z pacjentami doświadczającymi przemocy.
W roku 2016 zostało przeprowadzone badanie ankietowe na grupie 324 lekarzy (pediatrów i lekarzy rodzinnych). Stwierdzono, że tylko 11,1% lekarzy dobrze ocenia swoje przygotowanie do kontaktu z osobą doświadczającą przemocy, 51,2% uważało, że w swojej pracy nie styka się ze zjawiskiem przemocy w rodzinie. 73,1% lekarzy wyraziło opinię, że w szkoleniach dotyczących przemocy w rodzinie powinni brać udział wszyscy lekarze nie tylko pediatrzy czy lekarze rodzinni.
Dokonano porównania odpowiedzi na pytania występujące w ankietach przeprowadzonych w 2011 i 2016 roku (w roku 2016 ankieta była znacznie obszerniejsza) na analogicznej grupie lekarzy, uczestników różnych kursów doskonalących. Stwierdzono, że prawie nie zmieniło się postrzeganie zjawiska przemocy jako problemu w codziennej praktyce lekarskiej (ryc. 1).
Nadal utrzymuje niski odsetek lekarzy, którzy dobrze oceniają swoje przygotowanie do kontaktu z osobą doświadczającą przemocy w rodzinie (ryc. 2).
Wysoki odsetek respondentów w obu badaniach wyraża opinię o potrzebie poszerzania wiedzy lekarzy w tym temacie (ryc. 3).
Stwierdzono natomiast, że poprawiła się wiedza dotycząca Ustawy o Przeciwdziałaniu Przemocy w Rodzinie (ryc. 4).
[1] Hartmann P, Jackowska T. „Wiedza lekarzy na temat obowiązujących przepisów prawnych dotyczących przemocy w rodzinie” Przegląd Pediatryczny 2011; 41; supl. 1; 81- 82